Düğün Haftası Yapılması Gerekenler

Düğün Fotoğrafçısı İstanbulDüğün organizasyonu genel olarak hem sizi hem de ailenizi yoran meşakkatli bir süreçtir. Genel olarak diyorum çünkü bugünü aslında iyi bir organizasyon ve planlama ile gayet keyifli ve sorunsuz hale getirebilirsiniz. Düğün gününe daha var diyerek işleri ertelemeyin ve mümkün olduğunca erken düşünmeye, planlamaya başlayın. Düğün fotoğrafçısı olarak yaptığımız çiftlerimizde gözlemlediğimiz düğün haftası yapılması gereken bazı noktaları size faydası olabilir diye aşağıda kısaca toparlamaya çalıştık. Unutmayın o gün hayatınızın en önemli günlerinden biri ve maksimum seviyede tadını çıkarıp eğlenmeniz gerekli 🙂 Olaylara sorun olarak bakanları safdışı bırakın bildiğiniz okuyun ve eğlenin 🙂

 • Düğün Mekanı Kontrolü: Düğün mekanınızla mutlaka iletişimde olun ve her şeyin planlandığı gibi gideceğinden emin olun. Özellikle Düğün Haftası tekrar görüşmekte fayda var. Yemekli düğün menülerinde düğün tarihinden önce bir gün mutlaka menüyü önceden gidip tadın. Ayrıca düğün sırasında size eşlik edecek mekan görevlisiyle mutlaka gecenin akışı üzerine konuşun. Çıkış nasıl olacak, pasta hangi saatte gelecek, misafir masalarını dolaşma vs derken yapılması gereken pek çok nokta var. Yoksa herkes sizi kolundan tutup bir yere sürükleyecektir. Gece sonunda ne olduğunu siz bile anlamazsınız 🙂 Eğer düğün fotoğrafçınız sadece dış çekim için değil de düğün sırasında mekanda da sizinle birlikte olacaksa bu planlama ve akış son derece rahat olacaktır. Çünkü düğün fotoğrafçısı bütün bu süreci önceden planlar ve sizi yönlendirir.

 • Arkadaşlarınızı Organize Edin: Mutlaka en yakın arkadaşlarınızla düğün haftası tüm programı birlikte konuşun. Hem yanlış bir planlama varsa sizi uyaracaklardır hem de o gün size düğün sırasında faydalı olacaklardır. Hatta bir arkadaşınızı tüm süreçle ilgili görevlendirin. O gün mümkünse telefonunuzu ve cüzdanınızı da ona emanet edin. Her şeyle ilgili size o yardımcı olsun. Sonra dış mekan fotoğraf çekimi sırasında uzak akrabınıza düğün salonunuzu tarif etmekle uğraşıp fotoğraf çekim sürenizden kaybedebilirsiniz (İnanın oluyor 🙂 )

 • Gelinlik Provası: Gelinliğinizi son provasını mutlaka tüm aksesuarlarıyla birlikte yapın ve öyle teslim alın. Düğün fotoğrafçınızla da gelinliğinizin fotoğrafını paylaşın. Ona uygun konspet ve çekim planlaması yapacaktır.

 • Kuaför Randevusu ve Prova: Kuaför randevunuzu ve saati mutlaka düğün haftası teyitleşin. Hatta makyaj ve saç için mutlaka öncede provaya gidin. Düğün günü yapılan ve beğenmediğiniz bir saç ve makyaj en önemli gününüzde keyfinizi kaçırabilir. Ayrıca eğer bir prova günü olursa dış mekan fotoğraf çekiminizi de o gün yapma şansınız olur. Düğün fotoğrafçınız da bu işe çok sevinir 🙂 Böylelikle düğün günü sıkışık zaman ve telaştan kurtularak düğün fotoğrafçınızla birlikte daha rahat çalışma fırsatı bulmuş olursunuz.

 • Ön Hazırlık: Kuaförde yapılan bazı işlemlerinizi mutlaka önceki gün yapın. Kuaförden ne kadar erken çıkarsanız düğün fotoğraflarınızın çekilmesi sırasında o kadar çok vaktiniz artacaktır.

 • Balayı Hazırlıkları: Balayı için bir kontrol listesi oluşturun. Ertesi gün direk balayına gidecekseniz eğer düğünden sonra eksiklerinizi tamamlamak için fırsat olmayacaktır. Tabi en önemlisi de balayına giderken evlilik cüzdanınızın yanınızda olması. Gideceğiniz otelde balayı hizmetlerinden faydalanabilmek için otel evlilik cüzdanınızı görmek isteyecektir.

 • Acil Yardım Çantası: Düğün gecesi ufak bir acil yardım çantası oluşturun 🙂 Ağrı kesici, iğne iplik, makyaj malzemesi, yedek çorap gibi ufak tefek ama önemli olabilecek bir kaç şeyi içinde bulundurun.

 • Gelin Ayakkabısı!: Gelinlik altına giyeceğiniz gelin ayakkabısını mutlaka önceden evde giyerek ayağınıza oturmasını ve yumuşamasını sağlayın. Yoksa başınıza ciddi sorunlar açabilir. Özellikle dış çekim yapacağınız gün ayakkabınızı ilk defa giyiyorsanız sizi biraz zorlayabilir. Düğün fotoğrafçınız bu konuda sizi uyaracaktır.

 • Yeni Evin Eşyaları: Yeni evinize tüm eşyaların taşındığından eksik kalmadığından emin olun. Ertesi gün yeni evinizde ilk gününüzde sürprizlerle karşılaşmayın.

 • Nikah Şekerleri ve Dağıtımı: Nikah şekerlerinizin son gün teslim almayın. Olası hatalara karşı düzeltmek için vaktiniz olsun. Ayrıca nikah sonrası nikah şekerini kimin tutacağını da önceden belirleyin. O an telaş içinde bir karışıklık olabiliyor ve nikah şekerleri ortada kalabiliyor.

  Düğün Fotoğrafçısı İle Koordinasyon: Tabi ki düğün fotoğrafçınızla da düğün haftası mutlaka tüm detayların üzerinden geçmekte fayda var. Düğün fotoğrafçınız mutlaka önceden sizinle iletişime geçmelidir. O gün hava koşullarını da önceden kontrol etmek gereklidir.

 • Gelin Arabası Süslemesi: Gelin arabasının süslenmesi için önceden randevu alın. Nasıl bir süsleme düşünüyorsanız bunu mutlaka çiçekçinize örnekleriyle gösterin. Düğün günü pek çok kez karşılaştığımız gibi genelde araba süsleme işi uzuyor ve planlanan fotoğraf çekim saatlerinde hareket edemiyoruz.

 • Bahşişler: Evleniyorsunuz ve kimse size acımıyor 🙂 herşey daha pahalı olduğu gibi bir de bahşişler var. Bunun için zarflarınız ve bozuk paralarınızı mutlaka önceden ayarlayın. Yüksek bahşişler canınızı sıkmasın 🙂

 • Gelenekler, Usuller: Çok önemli bir konu. Özellikle bu dönemde insnalar pek çok farklı külterlerden gelip evleniyorlar ve birbirinden farklı iki kültür o gün bir araya geliyor ve ufak sorunlar olabiliyor. Bu sebeple nişanlınızla bir araya gelip mutlaka önceden herşeyin üzerinden geçi. İnanın en gereksiz en komik ama en can sıkıcı konular bu sebeplerden çıkıyor. Özellikle gelin alma sırasında evde neler oluyor önceden ailenizle konuşun. Yok kapıyı kim açacaktı, evden çıkarken kırmızı tülbent mi lazım, kırmızı kuşak bağlancaka mı bağlancaksa usülü nasıl, üç kere mi dolanıp bağlanır, çıkış sırasında ne yapılır, şeker vs bişey atılır mı gibi gibi bir çok konu var. Ufak şeyler ama o an özellikle yaşlı aile büyükleri evdeyse arıza çıkartabiliyorlar 🙂 Bu konuyu ciddiye alın ve öneden planlayın. Herkes görevini bilsin

Teklif Almak İçin Tıklayınız
Youtube Kanalımız İçin Tıklayın